Kodeks etyczny przedsiębiorstwa i aktualizacja systemu (3)
Poszczególne elementy systemu zarządzania zgodnością winny tworzyć spójną całość, być kompatybilne i zintegrowane. JANUSZ TOMCZAK, DAMIAN TOKARCZYK, EWELINA RUTKOWSKA
Skuteczność systemu compliance uzależniona jest od zdefiniowania obszarów ryzyka, stworzenia i wdrożenia właściwych regulacji, które będą wzajemnie powiązane i spójne. Wreszcie, obowiązki z zakresu compliance muszą zostać właściwie rozpisane w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, przypisane do stanowisk, a osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie systemu wyposażone we właściwe kompetencje i narzędzia.
Konstytucja organizacji
Choć nie ma jednego, precyzyjnego wzorca budowy systemu zarządzania zgodnością to dominuje model, w którym centralnym dokumentem w organizacji jest kodeks etyczny, zwany często też kodeksem postępowania. Jest to swoiste credo organizacji, zbiór zasad, którym kieruje się organizacja gospodarcza we wszystkich obszarach swojej działalności.
Kodeks stanowi deklarację woli etycznego postępowania w relacjach wewnętrznych i zewnętrznych. Ma wymiar nie tylko normatywny, tworzący reguły postępowania, ale również wizerunkowy. Pokazuje wszystkim zainteresowanym, że dana organizacja gospodarcza jest godna zaufania, stara się przestrzegać wartości służących wspólnemu dobru.
Można śmiało założyć, że wszystkie kodeksy postępowania zawierają pewien stały zestaw podstawowych zagadnień, takich jak: przeciwdziałanie nieprawidłowościom, w tym korupcji, postanowienia dotyczące równego traktowania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta